Nisan ayından itibaren otomobillerde tavan fiyat uygulaması

Nisan ayından itibaren otomobillerde tavan fiyat uygulaması

Nisan ayından itibaren otomobillerde tavan fiyat uygulaması başlanması beklenmektedir . Sürücülerin hasar kademelerine göre tavan fiyat belirlenecek ve sigortacılar bu fiyatın üzerinde poliçe kesemeyecek.

Hazine, benzer sorunun yaşanmaması için hasar durumuna göre tavan fiyat uygulamasına geçecek. Bu ne anlama geliyor? Bilindiği üzere trafik sigortasında fiyatlar ‘hasarsızlık kademesi’ adı verilen sisteme göre belirleniyor. Hasarsızlık kademesi olarak da 7 kademe var . İlk kez sigorta yaptıracaklar trafik sigortası sistemine 4. kademeden giriyor. Hasarsız geçen her yıl bir kademe artıyor ve 7. kademeye kadar çıkılıyor. Aynı şekilde hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan genelgeyi özetlediğimizde ;

12.04.2017 – 31.12.2017 arasında geçerli olacaktır.
Tespit edilen primler 2017 yılı Mayıs ayından itibaren aylık %1 (bir önceki ayın prim tutarları üzerinden) olarak artırılacaktır
İl bazında primler şirketlerin tercihine göre aracın plaka ili yada işletenin ikametgahına göre tespit edilecektir .
Tavan primlerde şahıs ve firma ayrımı olmadan ilgili kullanım tarzı basamak ve il bazında uygulanacaktır.
İl grupları bazında indirim ve artırım oranları belirlenmiştir.
Sözleşmelerin sonlanması ancak;
İşletenin değişmesi halinde zorunlu trafik sigortası sözleşme ve mevzuatta belirlenen usul ve esaslar çerçevesinden sonlandırılır.
Yukarıdaki durum haricinde bu sektör duyurusunun yürürlüğe girdiği tarihten önce akdedilmiş olan zorunlu trafik sigortası sözleşmeleri iptal edilerek yeni sözleşme düzenlenemez.
Hali hazırda zorunlu trafik sigortası sözleşmesi bulunan işletenler için teklif verilemez, ancak mevcut trafik sigortası sözleşmelerinin vadesinin bitiminin 30 gün öncesinden itibaren yeni sözleşme dönemi için geçerli olmak üzere sigorta şirketlerinin ve merkez internet sayfalarında teklif verilir ve mükerrer sözleşme düzenlenebilir.

Bu gönderiyi paylaş